Z celtyckiej mitologii: Ostara

Nadeszła pora kolejnego celtyckiego święta, zatem dziś opowiem Wam troszkę o święcie Ostara.

źródło: Google/grafika
Pisząc o Nocy Kupały, wspomniałam, że chrześcijaństwo przejęło pogańskie święta i dostosowało do swoich wierzeń, aby pogańskim ludom łatwiej było zmienić swe wyznanie.

Tak też jest z celtyckim świętem Ostara...

źródło: Google/grafika
Obchodzone jest ono między 20 a 23 marca i wiąże się z momentem zrównania dnia i nocy. To moment kiedy światło zwycięża nad ciemnością, moment nadejścia wiosny. Ostara oznacza także początek okresu radości, płodności i rozmnażania się. Bogini Eostre przynosi ze sobą odrodzenie i odnowę przyrody. Właśnie wtedy przyroda budzi się do życia.

Podczas obchodów Ostary dzielono się z bliskimi gotowanym jajkiem, domy przyozdabiano świeżymi kwiatami. W tym dniu siano również różne rośliny.


Symbolem bogini Eostre (stąd się wzięła nazwa Easter) był zając, kojarzony z wiosną. Zajączek ten jest teraz zajączkiem wielkanocnym, bo jak łatwo się można domyślić odpowiednikiem Ostary jest właśnie Wielkanoc.

E.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

10 najbardziej nawiedzonych miejsc w Edynburgu cz.2

 Witajcie!  Mam nadzieję, że odpoczęliście i jesteście gotowi na dalszą część naszej wycieczki po mrocznych zakamarkach Edynburga. Przygotuj...