Zaćmienie

Niebo poszarzało... coś dziwnego zaczęło dziać się ze Słońcem. Nastała ciemność... ale tylko na chwilę :) Początek niczym z horroru, ale strasznie nie będzie :P



Dziś mieliśmy okazję zaobserwować ciekawe zjawisko. Całkowite zaćmienie Słońca, bo to o nim mowa, było widoczne na Wyspach Owczych i  Svalbard (Norwegia), natomiast częściowe zaćmienie można było podziwiać w Europie, północnej i wschodniej Azji oraz północnej i zachodniej Afryce. 

Najdłuższy czas całkowitego zaćmienia to 2 minuty i 46 sekund (widziane u wybrzeży Wysp Owczych).
Było to pierwsze zaćmienie Słońca od ponad dekady. Po raz kolejny będziemy mieli okazję uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu dopiero 12 sierpnia 2026 roku. Trochę sobie poczekamy...


Zazdroszczę tym, którzy mieli warunki i odpowiedni sprzęt do obserwacji... Ja niestety byłam w pracy, ale na szczęście nie przegapiłam takiego niesamowitego zjawiska :) Udało mi się zrobić nawet kilka zdjęć. Wybaczcie jakość- to tylko telefon... :)





Dla zainteresowanych rolą zaćmienia Słońca w historii ludzkości  oraz spragnionych większej ilości informacji- link do obszernego artykułu na ten temat w The Guardian- Solar eclipse 2015: what you need to know.

Pozdrawiam
~Ela

Old Calton Burial Ground

Brrr... już sam tytuł przyprawia o gęsią skórkę... Dzisiejszy wpis jest dla ludzi o mocnych nerwach i tych, którzy lubią straszne miejsca :) Zabieram Was na kolejny z edynburskich cmentarzy.

Tuż przy Calton Hill znajduje się ulica...

...przy, której tajemnicze schody prowadzą na cmentarz...
The Old Calton Burial Ground to cmentarzysko położone u podnóża Calton Hill. Zostało otwarte w 1718 roku i jest miejscem spoczynku wielu znanych Szkotów, w tym filozofa Davida Hume, naukowca John'a Playfaira, rywalizujących ze sobą wydawców Williama Blackwood'a i Archibalda Constable'a, a także  duchownego dr Roberta Candlish'a.

Znajdziecie tutaj również Pomnik Męczenników Politycznych, obelisk wzniesiony ku pamięci reformatorów politycznych oraz Scotland's American Civil War Memorial.














~Ela

Calton Hill

Hej Kochani :) Dziś od samego rana pięknie świeciło słońce:) Szkoda byłoby zmarnować taki dzień na siedzeniu w domu.  Wraz z moim chłopakiem postanowiliśmy wybrać się na wycieczkę. Do końca sami nie wiedzieliśmy dokąd mamy jechać...

Komu w drogę... ten musi najpierw złapać autobus :)  Pentland Hills w wiosennym słońcu.

Leith Walk

mmm słoneczko :)- Leith Walk

Pokręciliśmy się trochę po mieści i znaleźliśmy się tutaj :)


W drodze na Calton Hill podziwialiśmy widoki...

... a było na co popatrzeć:)

Zmęczeni wędrówką odpoczywaliśmy na ławce dokarmiając ptaki :)
 Calton Hill to wzgórze znajdujące się w centrum Edynburga. Usytuowane jest tuż za wschodnim końcem Princes Street. Możecie stąd podziwiać panoramę zarówno Starego Miasta, Holyrood Park wraz z królewskim pałacem, jak i Nowego Miasta. Znajdziecie tam również mnóstwo pomników, m.in. : the National Monument, the Nelson Monument, the Dugald Stewart Monument, the Robert Burns Monument, a także obserwatorium.


The National Monument- Szkocki Partenon :)

Nelson Monument

Widok na Stare Miasto

Szczyt Calton Hill

Jeszcze tylko fotka na tle zatoki i Nowego Miasta...

...i pora wracać :)

Muszę przyznać, że widok ze szczytu wzniesienia był cudowny :) Punkt obowiązkowy podczas zwiedzania miasta :)
Pozdrawiam serdecznie
~Ela



Z celtyckiej mitologii: Samhain

Samhain to gaelicki festiwal z okazji zakończenia żniw i początku zimy ( lub 'ciemniejszej połowy'). Obchodzony jest od zachodu słońca w dniu 31 października do zachodu słońca w dniu 1 listopada, czyli w połowie 'drogi' między jesienną równonocą a zimowym przesileniem. Jest to najważniejsze celtyckie święto. Obserwowane było na terenach całej Irlandii, a później także w Szkocji i na Wyspie Man.



obraz google/grafika
To czas kiedy bydło zostawało sprowadzane z letnich pastwisk. Dokonywano wtedy również uboju zwierząt gospodarskich na zimę. Tak jak i na Beltane, rozpalano specjalne ogniska, które miały chronić i oczyszczać. Odprawiano przy nich również rytuały. Wierzono, że w Samhain zaciera się granica między światem żywych, a światem duchów. Wtedy też duchy i wróżki (Sidhe) mogą łatwiej przejść do naszego świata.

Większość uczonych widziało w Sidhe pozostałości pogańskich bogów i duchów natury. Wierzono, że Sidhe należy przebłagać, aby zapewniły ludziom i ich zwierzętom gospodarskim przetrwanie zimy.
W tym czasie domy nawiedzały także dusze  zmarłych.


obraz google/grafika
Samhain powiązane jest ze współczesnym Dniem Wszystkich Świętych ( 1 listopada), Dniem Zadusznym ( 2 listopada) oraz Halloween ( 31 października).

Więcej na ten temat znajdziecie TUTAJ


Z celtyckiej mitologii: Lughnasadh

Lughnasadh ( w szkockim gaelickim: Lùnastal) to święto oznaczające początek żniw. Obchodzone było na terenach Irlandii, Szkocji oraz na Wyspie Man.
Pierwotnie odbywało się 1 sierpnia, czyli w połowie 'drogi' między letnim przesileniem i jesienną równonocą. Później zostało przesunięte na najbliższą tej dacie niedzielę. To jedno z czterech sezonowych festiwali gaelickich.
źródło: google/grafika

Nazwa festiwalu pochodzi od imienia boga Lugha. W tym czasie zwoływano zgromadzenia, które obejmowały rytualne ceremonie religijne, zawody sportowe (Taileteann Games), ucztowano, kojarzono i handlowano. Odwiedzano także święte studnie.
Uroczystości bardzo często miały miejsce na szczycie wzgórza lub góry.

~Ela

10 najbardziej nawiedzonych miejsc w Edynburgu cz.2

 Witajcie!  Mam nadzieję, że odpoczęliście i jesteście gotowi na dalszą część naszej wycieczki po mrocznych zakamarkach Edynburga. Przygotuj...