Z celtyckiej mitologii: Samhain

Samhain to gaelicki festiwal z okazji zakończenia żniw i początku zimy ( lub 'ciemniejszej połowy'). Obchodzony jest od zachodu słońca w dniu 31 października do zachodu słońca w dniu 1 listopada, czyli w połowie 'drogi' między jesienną równonocą a zimowym przesileniem. Jest to najważniejsze celtyckie święto. Obserwowane było na terenach całej Irlandii, a później także w Szkocji i na Wyspie Man.



obraz google/grafika
To czas kiedy bydło zostawało sprowadzane z letnich pastwisk. Dokonywano wtedy również uboju zwierząt gospodarskich na zimę. Tak jak i na Beltane, rozpalano specjalne ogniska, które miały chronić i oczyszczać. Odprawiano przy nich również rytuały. Wierzono, że w Samhain zaciera się granica między światem żywych, a światem duchów. Wtedy też duchy i wróżki (Sidhe) mogą łatwiej przejść do naszego świata.

Większość uczonych widziało w Sidhe pozostałości pogańskich bogów i duchów natury. Wierzono, że Sidhe należy przebłagać, aby zapewniły ludziom i ich zwierzętom gospodarskim przetrwanie zimy.
W tym czasie domy nawiedzały także dusze  zmarłych.


obraz google/grafika
Samhain powiązane jest ze współczesnym Dniem Wszystkich Świętych ( 1 listopada), Dniem Zadusznym ( 2 listopada) oraz Halloween ( 31 października).

Więcej na ten temat znajdziecie TUTAJ


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

10 najbardziej nawiedzonych miejsc w Edynburgu cz.2

 Witajcie!  Mam nadzieję, że odpoczęliście i jesteście gotowi na dalszą część naszej wycieczki po mrocznych zakamarkach Edynburga. Przygotuj...